Nowy Port odmieni centrum Bydgoszczy.

Rozpoczęcie budowy “Nowego Portu”  – kompleksu nowoczesnych budynków mieszkalnych w centrum Bydgoszczy to kwestia najbliższych miesięcy

Inwestor firma AWZ finalizuje ostatnie formalności, a pracownia BBGK Architekci kończy projekt wykonawczy

AWZ reklamuje inwestycję hasłem “Tu będzie biło serce Bydgoszczy”. I faktycznie – jeśli projekt zostanie zrealizowany w zapowiadanej formie – to będzie przedsięwzięciem o przełomowym charakterze. Wprowadzi nową jakość architektoniczną z zapuszczoną dotąd część centrum Bydgoszczy.  

Nowy Port powstanie na 2-hektarowej działce między Brdą oraz ulicami Focha i Obrońców Bydgoszczy. Kompleks będzie się składał z kilkunastu budynków o różnej wysokości. Przy ul. Focha zostanie zlokalizowana niższa, 5-kondygnacyjna zabudowa, a w głębi bliżej bulwarów staną 3 wieżowce o wysokości 36 m. Przez środek będzie prowadziła nowa ulica łącząca ul. Focha z Obrońców Bydgoszczy.

Z wizualizacji zaprezentowanych przez BBGK wynika, że kompleks będzie utrzymany w minimalistycznej, nowoczesnej formie mogąca kojarzyć się ze skandynawskim stylem (np. Kopenhaga Orestad). 

Koncepcja Nowego Portu spotkała się z dobrym przyjęciem środowiska architektonicznego, jest szeroko komentowana i przeważnie chwalona. 

Inwestycja zostanie podzielona na etapy. Pierwszy obejmujący zabudowę północnej części powinien zostać zrealizowany w ciągu 2 lub 3 lat. 

Inwestycja obejmie również renowację opuszczonych ceglanych budynków o Befanie. Powstaną w nich lokale użytkowe.